Project Description

Obróbka metalu

Obróbka metalu, dzięki głównej działalności firmy HYDROSPRZĘT, stała się jedną z naszych najbardziej rozwiniętych specjalizacji. Wymagające wysokich umiejętności codzienne prace przy naprawie, odbudowie i modyfikacjach ciężkiego sprzętu górniczego oraz budowlanego sprawiają, że załoga warsztatu poza solidnym wykształceniem posiada również świetne przygotowanie praktyczne do wykonywania nawet niestandardowych zadań. Wykwalikowana kadra, różnorodność sprzętu oraz wieloletnie doświadczenie sprawiają, że Klienci zlecając zamówienia w naszym zakładzie, mają zawsze pewność realizacji usługi na najwyższym poziomie.

 Obróbka CNC na zimno

Do najbardziej wymagających zadań z zakresu zimnej obróbki metali w HYDROSPRZĘT służy 38-tonowa, stacjonarna wiertarko-frezarka o średnicy wrzeciona równej 130 mm, obrotowym stole z obciążeniem aż do 12 t. Ta uniwersalna obrabiarka pozwala wiercić, wytaczać i gwintować otwory, obtaczać i gwintować powierzchnie walcowe zewnętrzne, a także toczyć i frezować powierzchnie płaskie oraz kształtowe. Sterowana komputerowo, dzięki swym parametrom umożliwia obróbkę nawet najcięższych elementów maszyn, a także znacznie skraca czas obrabiania mniejszych komponentów, w stosunku do urządzeń małego kalibru.

Cięcie plazmą i cięcie gazowe

Wycinanie elementów w metalu na gorąco wykonywane jest w firmie HYDROSPRZĘT na w pełni zautomatyzowanej, sterowanej numerycznie maszynie CNC (Computerized Numerical Control) i mogą odbywać się przy pomocy: – dyszy do cięcia plazmowego, – dyszy do cięcia tlenem.

Cięcie plazmą polega na wytworzeniu skoncentrowanego łuku elektrycznego, który jarzy się między elektrodą oraz powierzchnią ciętego metalu, dzięki silnie zjonizowanemu gazowi. W efekcie przekłada się to na wysoką precyzję wycinanych elementów. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu tych parametrów, łuk plazmowy jest w stanie przeciąć praktycznie każdy przewodzący prąd materiał o grubości do ok. 10 cm.  Najczęściej cięcie plazmowe stosujemy więc do obróbki cieńszych elementów, wymagających wysokiej precyzji (np. elementy wnętrza kabin, itp) Dzięki temu, nawet pomimo dużej ilości wyciętych otworów, zachowują one swój pierwotny kształt.

Cięcie gazowe polega na doprowadzeniu z dużą prędkością na powierzchnię stali płonącej mieszanki propanowo-tlenowej. Największą zaletą tej metody jest możliwość stosowania jej na szerokim spektrum grubości metali – od zaledwie kilku milimetrów, aż do kilkunastu centymetrów. W praktyce, ze względu na dużą ilość wydzielanego ciepła, cięcie tlenem stosuje się przede wszystkim podczas obróbki metalu o większej grubości.